Do IV edycji Mistrzostw pozostało:

I MISTRZOSTWA

JESIOTR KRÓLEM RYB. PIERWSZE MISTRZOSTWA WYZWANIEM DLA KUCHARZY.

W 1965 roku w okolicach Chełmna złowiono w Wiśle ostatniego jesiotra pochodzącego z naturalnego zbiornika.  Od tego czasu wierni fani tej królewskiej ryby próbują resustytować jesiotra w Polsce. Pomysł na nietypowe mistrzostwa zrodził się naturalnie, okolice Konina bowiem znane są z największych łowisk specjalizujących się w hodowli jesiotra i produkcji kawioru.

Historia jesiotra sięga prawie 250 mln lat wstecz. Nazywany królewską rybą ze względu na swoje wartości odżywcze i brak ości, jesiotr często gościł na dworskich stołach. Pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych gatunek ten jednak niemal całkowicie wyginął.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Potrawach z Jesiotra i Kawioru odbyły się w 2015 roku. Zamysłem organizatorów było ukazanie wartości tej ryby tak, aby ponownie w najlepszej odsłonie wróciła na polskie stoły. Po raz pierwszy w kulinarne szranki stanęło 7 dwuosobowych zespołów z całego kraju. Po 6 godzinach zmagań jury w składzie Adam Dmyterko, Krzysztof Szulborski, Mariusz Gachewicz, Paweł Mieszała, Grzegorz Parczewski, Krzysztof Gawlik, Krzysztof Wierzba – wyłoniło najlepszych uczestników konkursu. Zwycięskie potrawy przygotowali Krzysztof Gradzewicz i Wojciech Żółtowski z restauracji LaLO z Ostródy.

II miejsce – Marcin Gruszka i Kamil Werewka z hotelu Copernicus w Toruniu.

III miejsce – Rafał Janikowski i Bartłomiej Wiśniewski z ART Kulinaria w Gdańsku.

Sędziowie VIP, w którego składzie znaleźli się wybrani goście Mistrzostw, nagrodzili parę:

Mikołaja Walenciaka i Macieja Bartkowiaka reprezentujących Mamma Mia – Gniezno.

GALERIA ZDJĘĆ

ZOBACZ FILMY


Warning: require_once(/wp-content/themes/academia/0b8d08fe4a4e04b0c10fb954f3a6d1685494faa4/magenet.php): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/academia/footer.php on line 16

Fatal error: require_once(): Failed opening required '/wp-content/themes/academia/0b8d08fe4a4e04b0c10fb954f3a6d1685494faa4/magenet.php' (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /wp-content/themes/academia/footer.php on line 16